Safrane Klub Polska Strona Główna
 FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum


Poprzedni temat «» Następny temat
Licznik/impulsator
Autor Wiadomość
Predator 
Starszy pisarz
Pogromca Alienów


Safrane ph: Była I
Rocznik: Była 1993
Pojemność: Była 2.2Si 12V
Wersja wyposażenia: Była Wypasiona :)
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 370
Skąd: Lublin/Świdnik
Wysłany: 2011-09-13, 20:12    Licznik/impulsator

A więc tak, mam parę pytań, dostałem dzisiaj licznik elektryczny i wszystko działa oprócz prędkościomierza i komputera (bo go nie ma) i podświetlenia ekranów. Mniejsza z komputerem chodzi mi o te dwie drugie rzeczy.

1. Prędkościomierz

a) Czy od licznika idą kable bezpośrednio do impulsatora czy jest jeszcze jakieś inne urządzenie po drodze albo jakiś przekaźnik?

b) Posiadam takie wejścia jak do impulsatora (chyba)



c) Czy aby na pewno? Ponieważ linka stara manualna która napędzała stary licznik była podłączona do tej kostki, tylko po co? jak licznik był napędzany linką, czy wystarczy podłączyć pod to impulsator i licznik zacznie działać?

Oto zdjęcie linki manualnej i kostki.



d) Widziałem na dialogysie że są różne rodzaje linki manualnej z kablami taka jak ta wyżej że podłącza się także kostkę i bez nie. W takim razie pytanie do czego ona służy (ta kostka)

Na koniec rozdziału pierwszego dodam że połączałem licznik elektryczny i tą linkę z kablami ale i tak nie działa, z początku myślałem że ta linka posiada impulsator, na zdjęciu można zauważyć czarny (nie wiem co to) punkcik do którego są podłączone kable, a w środku kręci się o ile się nie mylę magnes. Dobra przejdźmy dalej...

2. Podświetlenie Ekranów

a) Jak się już dowiedziałem powinno włączać się razem z zapłonem, (ekraniki się włączają widać ile jest przejechane km, ekran od kompa miga) lecz nie ma podświetlenia (wszystkie żarówki od oświetlenia nowe) Problem za pewne tkwi w tym że nie jest podłączone, skąd wziąć +12 po zapłonie do licznika? Od podświetlenia zegarka po zapłonie? W które miejsce przy liczniku podłączyć ten kabel żeby się zaświeciły żaróweczki? Mam 2 kostki czerwoną i niebieską w obu jest po kilka wolnych pinów za pewne do kompa i tego podświetlenia.

b) Jak już się doprowadzi kabel do kostki czerwonej albo niebieskiej to jak go tam przyczepić? są tam jakieś specjalne piny?


Na koniec proste pytanie, czy istnieje możliwość podłączenia komputera pokładowego żeby wyświetlał jakie jest spalanie itp? Jak tak to czy dużo przeróbek roboty przy tym jest?


Mam nadzieje że mnie zrozumiecie, Pozdrawiam Pred.
_________________
Clip - Lubelskie
 
 
 
Goalkeper 
Nałogowiec
Kamikaze Boski Wiatr


Safrane ph: Była II
Rocznik: Była 09/97
Pojemność: Była 2.2 dT
Wersja wyposażenia: Była RXE
Typ pojazdu: B54G
Typ silnika: G8T740
Pomógł: 19 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1569
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2011-09-13, 22:52    

Predator napisał/a:
c) Czy aby na pewno? Ponieważ linka stara manualna która napędzała stary licznik była podłączona do tej kostki, tylko po co? jak licznik był napędzany linką, czy wystarczy podłączyć pod to impulsator i licznik zacznie działać?

Wydaję mi się, że ta kostka a raczej ten biały element z kabelkami, który do niej idzie i jest do niego podpięta linka (ten szary cienki element z tak jakby nakrętką), generuje jakieś pole magnetyczne/impulsy adekwatne do prędkości obrotowej linki podpiętej do ślimaka w skrzyni, impulsy docierają do licznika a ten zapewne je transformuje na siłę motoryczną. Drugi typ impulsatora pewnie będzie bez linki i czysto elektrycznie przekazuje impulsy, pytanie tylko w jakich wersjach silnikowych występował ? Może w automatach ?

Predator napisał/a:
Problem za pewne tkwi w tym że nie jest podłączone, skąd wziąć +12 po zapłonie do licznika? Od podświetlenia zegarka po zapłonie? W które miejsce przy liczniku podłączyć ten kabel żeby się zaświeciły żaróweczki? Mam 2 kostki czerwoną i niebieską w obu jest po kilka wolnych pinów za pewne do kompa i tego podświetlenia.

Skoro w starych zegarach podświetlenie działało i były podpięte do nich tylko te dwie kostki to pewnie zasilanie z nich będzie. Trzeba by sprawdzić, które z pinów są za to odpowiedzialne w kostce a które w gniazdach licznika. Być może wystarczy tylko poprzemieniać położenie tych pinów i nie będzie potrzeby podłączania oddzielnego zasilania. No chyba, że licznik zepsuty i sam z siebie nie świeci.
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia

http://bagaznikidoauta.pl/
 
 
 
Predator 
Starszy pisarz
Pogromca Alienów


Safrane ph: Była I
Rocznik: Była 1993
Pojemność: Była 2.2Si 12V
Wersja wyposażenia: Była Wypasiona :)
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 370
Skąd: Lublin/Świdnik
Wysłany: 2011-09-14, 19:57    

A więc tak, podświetlenie ekranów już działa, wystarczyło podłączyć jeden kabelek w czerwonej kostce przy liczniku +12 po zapłonie było bardzo ciężko ze względu na piny jakie są w tych kostkach, po prosu instalacja w tym aucie nie jest przystosowana do elektrycznych zegarów, reszta podświetlenia działała i działa dalej a oto trud mojej całodniowej pracy.



Oczywiście wskazówki pomalowane na czerwono i na taki kolor także świecą, wygląda to bardzo ładnie. Opłacało się poświęcić cały dzień na zrobienie tego, a praca przy tym autku to sama przyjemość.

Mam takie jeszcze pytanie, ponieważ mimo tego że mam autko zatankowane i nie powinna mi się świecić rezerwa, kontrolka miga od rezerwy, co 1 minute może mniej, tak powinno być? jest to jakaś przed rezerwa?

No i oczywiście pozostają moje pytania dotyczące prędkościomierza, czy ktoś coś powie na ten temat?

Aha, zauważyłem jedną rzecz, jak mam bezpieczniki koło kolumny kierownicy, to pod nimi są chyba przekaźniki, jednego nie ma, na samym dole 3 od lewej, obok jest napisane "D" jest on na 4 i jest tam zasilanie +12 co zostało odłączone?

PS: Jest jakiś schemat podłączonych przewodów do licznika? chodzi mi o te kostki który kabel do czego służy?

Pozdrawiam.
_________________
Clip - Lubelskie
 
 
 
Goalkeper 
Nałogowiec
Kamikaze Boski Wiatr


Safrane ph: Była II
Rocznik: Była 09/97
Pojemność: Była 2.2 dT
Wersja wyposażenia: Była RXE
Typ pojazdu: B54G
Typ silnika: G8T740
Pomógł: 19 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1569
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2011-09-15, 11:12    

TUTAJ masz opisane, który przekaźnik jest od czego.
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia

http://bagaznikidoauta.pl/
 
 
 
Predator 
Starszy pisarz
Pogromca Alienów


Safrane ph: Była I
Rocznik: Była 1993
Pojemność: Była 2.2Si 12V
Wersja wyposażenia: Była Wypasiona :)
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 370
Skąd: Lublin/Świdnik
Wysłany: 2011-09-16, 16:03    

No więc za dużo się nie dowiedziałem, podam kolejne info, otrzymałem dziś impulsator (kawałek linki i na końcu wejście 3-pinowe) podłączyłem go, kostka ta co w aucie była podpięta do linki mechanicznej, pasowała do linki z impulsatorem, niestety wskazówka od prędkości nie ruszyła się, w tej kostce na kablach jest napięcie 2x +12 i +4.5, czy to aby na pewno impulsator?

http://allegro.pl/renault...1810914778.html

Czy po za impulsatorem potrzeba czegoś jeszcze? czy kable bezpośrednio idą z impulsatora do licznika? czy może jest komputer który tym steruje? Podajcie jakieś info bo nie wiem co robić, brakuje mi już pomysłu co zrobić żeby to działało.

PS. Ponawiam pytanie odnośnie kontrolki rezerwy, w instrukcji czytałem że jak miga to znaczy że jest jeszcze paliwo ale już powoli się kończy a jak zaświeci się stale to trzeba zatankować, w poprzednim liczniku tego nie miałem, czy tak powinno być czy jest to spowodowane brakiem komputera pokładowego do którego licznik jest przystosowany?
_________________
Clip - Lubelskie
 
 
 
chrisfox 
Starszy pisarz
nudziarz, spamer


Safrane ph: VelSatis ph II
Rocznik: 2005
Pojemność: 3,5 V6
Wersja wyposażenia: Initiale
Typ pojazdu: BJ0V
Dołączył: 18 Mar 2011
Posty: 489
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-16, 16:18    

Ja mam wprawdzie ph2, ale z komputerem - i kontrolka albo się nie pali, albo pali się ciągle. Po jej zapaleniu się, komputer przestaje podawać niektóre dane - np. średnie zużycie paliwa, czy odległość możliwą jeszcze do przejechania na pozostałym paliwie.
_________________
z innej beczki ;)
www.kolejkamarecka.pun.pl
 
 
Predator 
Starszy pisarz
Pogromca Alienów


Safrane ph: Była I
Rocznik: Była 1993
Pojemność: Była 2.2Si 12V
Wersja wyposażenia: Była Wypasiona :)
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 370
Skąd: Lublin/Świdnik
Wysłany: 2011-10-23, 15:53    

Temat do zamknięcia, licznik został podłączony, impulsator sprawny licznik działa, jak ktoś chce zmieniać licznik z mechanicznego na elektryczny piszcie na pw w sprawie podłączenia, nie jest to dużo roboty.
_________________
Clip - Lubelskie
 
 
 
desperos 
Klubowicz
Mr RESET :D


Safrane ph: Subaru Impreza
Rocznik: 1997
Pojemność: 2.0 SOHC
Wersja wyposażenia: GL
Typ pojazdu: G10-
Typ silnika: EJ20E
Pomógł: 4 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 331
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-10-23, 17:11    

To może zamiast na PW opisz cały proces tutaj w tym wątku dla potomności...
_________________
""Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno niepożądane, bo zwiewa czapkę...""
 
 
 
arek 
Administrator
dozorca ;)


Safrane ph: II
Rocznik: 11/96
Pojemność: 2.5 20v
Wersja wyposażenia: RXE prawie już RXT, ASB, LPG itp. ;)
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U701
Pomógł: 58 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1822
Skąd: z Lublina
Wysłany: 2011-10-23, 20:15    

Może niekoniecznie tutaj, ale zrobić ładny manual i wrzucić w instrukcje obsługi ? ;)
_________________
Olewam, lubię te robotę :P
 
 
Predator 
Starszy pisarz
Pogromca Alienów


Safrane ph: Była I
Rocznik: Była 1993
Pojemność: Była 2.2Si 12V
Wersja wyposażenia: Była Wypasiona :)
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 370
Skąd: Lublin/Świdnik
Wysłany: 2011-10-24, 15:42    

Postaram się napisać jakiś piękny poradnik krok po kroku i wrzucę na forum w niedługim czasie.
_________________
Clip - Lubelskie
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14