Safrane Klub Polska Strona Główna
 FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Darek
2010-12-17, 14:21
Instrukcja - OC, rekalkulacja, wypowiedzenie, podatki itp.
Autor Wiadomość
cudanakiju 
Klubowicz

Safrane ph: --
Rocznik: --
Pojemność: --
Wersja wyposażenia: -- :(
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 61
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-12-17, 12:59    Instrukcja - OC, rekalkulacja, wypowiedzenie, podatki itp.

Jako, że właśnie przechodzę mordęgę z tym całym procederem, opiszę pokrótce co i jak, żeby inni mieli w przyszłości lżej. Wszystko opisane od strony kupującego.

Jeśli kupujesz auto, które ma opłacone OC na dłużej niż 30 dni, to masz minimum 30 dni na podjęcie decyzji co robisz z ubezpieczeniem. Masz dwie możliwości: polisa jest przepisywana na Ciebie lub z niej rezygnujesz.

W przypadku pierwszym każde TU ma WŁASNĄ politykę. PZU podobno nierekalkuluje składki, czyli ktoś kto miał 60% zniżek i auto zarejestrowane w psiej wólce i płacił 200zł 'przekazuje' OC razem z autem świeżemu kierwocy z Wawy.

Inne TU robią tak, że jak zgadza się kod pocztowy to mają w nosie i nie rekalkulują. Kolejnym wyznacznikiem jest wiek. Moja ubezpieczalnia (już niedługo nie moja ;D ) ma zapis, że jeśli właścicielm lub współwłaściicelem jest osoba poniżej 25 roku życia to składka OC zostania zrekalkulowana. I zrobią to, bez względu na to czy ich poproszę czy nie. Bo taki mają zapis i tak trzepią kasę. W związku z tym, po rekalk. wychodziło mi 2,200 za auto o.O

Można składać pisma, ale oni mają na to wy :cenzura: ne...

Z drugiej strony - kupujesz auto od świeżaka z Wawy, który płacił dwójkę za OC. i np zapłacił tylko 1szą ratę. Przychodzi czas drugiej raty, ale nie chcesz płacić tysiaka, wiec idziesz do TU i na piśmie dajesz prośbę o rekalkulacje składki, co nie jest w ich interesie, bo 2rata wyjdzie taniej zakładając ze masz znizki i nie jestes z Wawy. Ale nawet jak to nie jest w ich interesie to mają zasrany obowiązek żeby to zrobić, bo tak mówi ustawa.

W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy nabywca pojazdu złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania.

Jest jeszcze trzecia droga - hardkorowa - OC kosztuje Cię 2k, u innych TU 1,4k to sprzedajesz auto rodzinie - temu komu sprzedasz ma 30 dni, w ciągu 30 dni znowu kupujesz i tak w koło macieju. Oczywiście od każdej transakcji jest podatek 2% Co i tak wyniesie taniej w skali roku niż płacić dwójkę za zasrane OC. No i do wersji hardkorowej może się przypiąć US i wtedy zaczynają się schody więc nie polecam nikomu :P

Ostatnia droga - sprzedajesz auto, bo straciłeś robotę, nie stać Cię na OC, bo liczyłeś że nie dopłacisz tyle i życie ssie...

[btw: znalazłem OC za 700zł - czyli piekielnie tanio w porównaniu z tymi ofertami które otrzymywałem wcześniej, jakby ktoś chciał, to dam namiary na PW]

Teraz będzie część o podatkach, z racji tego, że sprzedajesz auto w okresie pół roku od jego kupna a nawet w okresie 30 dni od kupna :( Sprzedajesz, nowy nabywca dostaje 30 dni na załatwienie spraw. Ty zgłaszasz do wydziału komunikacji ze sprzedales i nawet nowe tablice w nowych ładnych ramkach Renault będą należeć do kogoś innego :(

I od tej sprzedaży płacisz podatek, jakby tego było mało. Jeśli sprzedałeś za więcej niż poprzednio kupiłeś. Kupiłeś za 5k sprzedałeś za 5,5k to musisz opłacić 19% podatku od 500 zł - czyli zysku tak jakby... ;/ Możesz próbować udowodnić, że za 500zł np kupowałeś płatne ogłoszenia, albo robiłeś coś innego, żeby próbować go sprzedać, wtedy wratość pojazdu wynosi 5,5 i nie płacisz podatku. Nie zapłacisz też podatku jak sprzedasz autko za piątkę lub taniej. Chyba, że US przyczepi się, że sprzedałeś za tanio, bo u nich w eurotaxie auto kosztuje 7k. Kończąc już - sprzedając auto w przeciąu pół roku od jego kupna, bez względu na to czy zapłacisz podatek 19% czy też nie, musisz uwzględnić te manewry w swoim rozliczeniu podatkowym.

Dziękuję za wysłuchanie moich bolączek
 
 
 
Darek 
Nałogowiec

Safrane ph: phase II
Rocznik: 1998
Pojemność: 2.5 20v + LPG
Wersja wyposażenia: RXT
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U
Pomógł: 6 razy
Wiek: 52
Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 808
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 2010-12-17, 14:27    

Przeniosłem do działu "eksploatacja" . Dział instrukcje obsługi służy do czego innego. Jeśli chcesz napisać porządną instrukcję to postaraj się o mniej błędów i bardziej przystępny język (bez urazy)
Wracając do tematu to ten jest jak rzeka i w dodatku w każdym miasteczku będzie rozpatrywany inaczej. Nie da się tego zamknąć w jednym poście. Piszesz że znalazłeś OC za 700 złotych i to jest tanio. No cóż ja płacę 460 i wcale nie uważam, że to tanio więc o co chodzi :)

Jeśli administrator uzna, że temat wciąż jest w nieodpowiednim dziale niech przeniesie
_________________
Panie, daj mi siłę, do zaakceptowania rzeczy, których nie mogę zmienić,
odwagę do zmiany rzeczy, których nie mogę zaakceptować,
mądrość, abym dobrze ukrył ciała tych którzy mnie dzisiaj wkurzyli.
 
 
Goalkeper 
Nałogowiec
Kamikaze Boski Wiatr


Safrane ph: Była II
Rocznik: Była 09/97
Pojemność: Była 2.2 dT
Wersja wyposażenia: Była RXE
Typ pojazdu: B54G
Typ silnika: G8T740
Pomógł: 19 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1569
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2010-12-17, 20:04    

Z tym podatkiem to US jawnie zmusza podatnika do składanie nie prawdy, a jak wiadomo umowa kupna/sprzedaży jest dokumentem i nie może być w niej matactwa. Więc według mnie jeżeli kupiłem samochód za 1000zł o za to 1000zł płacę a nie według ich widzimisię bo eurotax pokazuje co innego :) Tak samo miałem z mieszkaniem, wyliczyli sobie wartość mieszkania na 120k zł nawet nie przychodząc na wycenę i po to, żeby sprawdzić w jakim stanie jest mieszkanie :) Ostatnio też pisałem do Inteligo dlaczego z zarobionych odsetek z kwoty 1013zł było ich 2,66zł, odciągnęli mi 1zł jak podatek od dochodu wynosi 19%. Odpowiedź była, krótka bo US zaokrągla do pełnej kwoty :) Pytanie tylko czy to zaokrąglenie powinno się tyczyć groszy czy złotych :) I tym oto sposobem nie dość, że US nakłania do składania nie prawdy to jeszcze okrada podatników w biały dzień. Aż się dziwię dlaczego jeszcze dziura w budżecie nie jest załatana :) Dajmy na to (są to przemyślenia tylko i wyłącznie teoretyczne) mamy w Polsce 36 milionów ludzi. Niech chociaż połowa z nich oszczędza ten 1000zł na koncie oszczędnościowym czy innym produkcie bankowym pozwalającym mnożyć kasę. Każdy z nich będzie miał miesięcznie zarobku 2,66 z czego 1zł zabierze im US czyli mamy 18mln złotych miesięcznie co daję nam w skali roku 216 mln złotych, które jest kradzione przez państwo :)
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia

http://bagaznikidoauta.pl/
 
 
 
Darek 
Nałogowiec

Safrane ph: phase II
Rocznik: 1998
Pojemność: 2.5 20v + LPG
Wersja wyposażenia: RXT
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U
Pomógł: 6 razy
Wiek: 52
Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 808
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 2010-12-18, 09:07    

Najzabawniejsze jest to, że i US i ubezpieczyciel korzystają z jakiś źródeł wycen samochodów, szkoda jednak, że tak diametralnie różnych. Jak za swój płaciłem podatek to powiedziałem, że to golas i w dodatku mocno zniszczony. Pani powiedziała, że auto jest warte 26000 i nie ma gadania. To samo auto w godzinę później u ubezpieczyciela straciło na wartości... POŁOWĘ.
_________________
Panie, daj mi siłę, do zaakceptowania rzeczy, których nie mogę zmienić,
odwagę do zmiany rzeczy, których nie mogę zaakceptować,
mądrość, abym dobrze ukrył ciała tych którzy mnie dzisiaj wkurzyli.
 
 
Goalkeper 
Nałogowiec
Kamikaze Boski Wiatr


Safrane ph: Była II
Rocznik: Była 09/97
Pojemność: Była 2.2 dT
Wersja wyposażenia: Była RXE
Typ pojazdu: B54G
Typ silnika: G8T740
Pomógł: 19 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1569
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2010-12-18, 09:33    

Pamiętam jak stary mi kupił R11 za 1000zł, poszedłem załatwiać papierki w US i pani powiedziała, że mnie policzy od 2600zł. Stary się tak wściekł i stwierdził, że woli to spalić i mieć wypłacone odszkodowanie :)
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia

http://bagaznikidoauta.pl/
 
 
 
cudanakiju 
Klubowicz

Safrane ph: --
Rocznik: --
Pojemność: --
Wersja wyposażenia: -- :(
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 61
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-12-18, 10:23    

z tym tanim OC chodzi mi o osobę bez zniżek z rocznym prawem jazdy, poniżej 25 roku życia i z autem o silniku większym niż 2,0
 
 
 
Darek 
Nałogowiec

Safrane ph: phase II
Rocznik: 1998
Pojemność: 2.5 20v + LPG
Wersja wyposażenia: RXT
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U
Pomógł: 6 razy
Wiek: 52
Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 808
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 2010-12-18, 13:23    

cudanakiju napisał/a:
z tym tanim OC chodzi mi o osobę bez zniżek z rocznym prawem jazdy, poniżej 25 roku życia i z autem o silniku większym niż 2,0

No tak, tu mnie masz. Mam wszystkie zniżki i nie jestem już młodzieniaszkiem :) . Silnik oczywiście mam większy co widać w podpisie. W ubezpieczalni gdzie ubezpieczam auto ostatni próg to właśnie 2 litry. Powyżej tego hulaj dusza piekła nie ma.
W świetle tego Twoja oferta faktycznie jest najniższa. Niestety wszystko zależy od wielkości miejscowości w jakiej zarejestrowany jest samochód.
Może podzielisz się informacją cóż to za ubezpieczyciel tak nisko się ceni ??
_________________
Panie, daj mi siłę, do zaakceptowania rzeczy, których nie mogę zmienić,
odwagę do zmiany rzeczy, których nie mogę zaakceptować,
mądrość, abym dobrze ukrył ciała tych którzy mnie dzisiaj wkurzyli.
Ostatnio zmieniony przez Darek 2010-12-19, 10:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
shreeek 
Starszy pisarz


Rocznik: 3232
Pojemność: 3232
Wersja wyposażenia: 3232
Wiek: 36
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 292
Skąd: zabrze
Wysłany: 2011-01-03, 09:47    .

Ja nigdy nie przepisuje OC ;) jezdze do konca ;)
 
 
Cakes 
Klubowicz
Sajt Destraktor :D


Safrane ph: I
Rocznik: 1993
Pojemność: 2.2 12V
Wersja wyposażenia: RT
Typ pojazdu: B543
Typ silnika: J7T
Pomógł: 3 razy
Wiek: 37
Dołączył: 24 Sty 2010
Posty: 320
Skąd: Kędzierzyn Koźle
Wysłany: 2011-01-03, 23:48    

Specjalisci pomoga.... co sadzicie o OC w Link4.... maja bardzo korzystny kalkulator w chwili obecnej... Allianz wyliczylo mi 850zl przy 40% znizek i przedluzeniu umowy....a link4 jedyne 580zl...
_________________

блог
 
 
 
zgagulka 
Klubowicz
marudząca sekutnica


Safrane ph: b/d
Rocznik: b/d
Pojemność: b/d
Wersja wyposażenia: b/d
Pomogła: 1 raz
Wiek: 56
Dołączyła: 27 Sty 2010
Posty: 252
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2011-01-03, 23:52    

OC jest dla poszkodowanego nie dla Ciebie, więc ubezpieczający się powinien wybierać najkorzystniejszą opcję dla siebie.
Patrząc jednak z pozycji poszkodowanego, z doświadczenia wiem że Link jest porażką.
Ostatnio zmieniony przez zgagulka 2011-01-03, 23:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 17