Safrane Klub Polska Strona Główna
 FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum


Poprzedni temat «» Następny temat
Światła dzienne
Autor Wiadomość
patrys4891 
Pisarz


Safrane ph: brak
Rocznik: brak
Pojemność: brak
Wersja wyposażenia: brak
Wiek: 39
Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 126
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-04, 09:17    

Kiedyś faktycznie był taki obowiązek. Kiedyś też dzienne z przodu musiały się świecić razem z pozycyjnymi z tyłu.
To się zmieniło i teraz światła dzienne muszą się włączać automatycznie tylko z przodu a włączać się muszą po włączeniu pozycyjnych.
Jeżeli samochód jest starszy niż ... (nie pamiętam tych roczników) to jest dopuszczalne stare rozwiązanie, ale nie oznacza to wcale że stare samochody muszą mieć tak jak kiedyś było wymagane.
_________________
Safrane
scenic-forum.pl
Ostatnio zmieniony przez patrys4891 2016-10-04, 09:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
arek 
Administrator
dozorca ;)


Safrane ph: II
Rocznik: 11/96
Pojemność: 2.5 20v
Wersja wyposażenia: RXE prawie już RXT, ASB, LPG itp. ;)
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U701
Pomógł: 58 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1822
Skąd: z Lublina
Wysłany: 2016-10-04, 10:32    

Odpowiedź dałem już w drugim poście TUTAJ .
Dokładnie ten zapis "W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Ponadto (co ważne), w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej."
_________________
Olewam, lubię te robotę :P
 
 
mariusz2008 
Użytkownik
mariusz2008

Safrane ph: II
Rocznik: 98
Pojemność: 2,5
Wersja wyposażenia: RXT
Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 08 Sie 2016
Posty: 20
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-10-04, 11:09    

No właśnie nie do końca rozumiem zapisu ustawy, która przytaczasz dlatego też o to pytam.

A chcę zamontować światełka tak jak pisze "patrys4891 ", tzn po uruchomieniu silnika świecą się tylko dzienne a po zapaleniu postojowych a potem mijania gasną dzienne.

Interpretując ustawię to powinienem zrobić to w sposób że dzienne mają zapalać się razem z postojowymi. Chyba że się mylę, dlatego proszę o krótką łopatologiczną odpowiedź :)

EDIT: No i ewentualnie jakie polecacie do szafy i w którym miejscu montaż.
Ostatnio zmieniony przez mariusz2008 2016-10-04, 11:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jacek957 
Starszy pisarz
Jacek957

Safrane ph: PH I RT Allrad
Rocznik: 1995
Pojemność: 3,0 V6
Wersja wyposażenia: Zmodyfikowana do Baccary (bez pneumatyki)
Pomógł: 2 razy
Wiek: 66
Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 150
Skąd: Legnica
Wysłany: 2016-10-04, 12:56    

Mi osobiście nie podobają się doczepiane dzienne (trąci trochę wieś tuningiem) ale to tylko moje odczucie :hyhy:
 
 
arek 
Administrator
dozorca ;)


Safrane ph: II
Rocznik: 11/96
Pojemność: 2.5 20v
Wersja wyposażenia: RXE prawie już RXT, ASB, LPG itp. ;)
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U701
Pomógł: 58 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1822
Skąd: z Lublina
Wysłany: 2016-10-04, 19:31    

Pierwsze światła do jazdy dziennej zamontowałem Helli z żarówkami H6W. W Safrane wyglądają tak (pierwsza faza podłączenia, czyli jeszcze wraz ze światłami postojowymi).


Mocowanie wymogło delikatne podcięcie plastików (kratki) za zderzakiem.
Po wejściu Rozporządzenia ministra infrastruktury z 4 maja 2009 r. opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 20 maja, które zmieniło obowiązujące przepisy, dostosowując je do europejskich norm prawnych przepiąłem jeden przewód z instalacja lamp i obecnie świecą się same po zapłonie (zastosowałem jednak ich dodatkowy wyłącznik, aby nie świeciły podczas, gdy samochód ma włączony zapłon, a nie jest w ruchu - tak dla wygody).
W Twingo zakupiłem TAKIE . Mniejsze auto, a świecą naprawdę mocno. Obecnie do Safrane przymierzam się do TYCH . Całą elektronikę mają już wewnątrz i nie potrzeba dodatkowego przekaźnika. Ich wymiary zapewne nie zmuszają do przeróbek zderzaka, bo powinny wejść luźno.
Montując w tym miejscu, jak na fotce "zmieścisz się" co do centymetra "w przepisach" ;)
LED-y jakie podałem w linku użytkuję już bezawaryjnie od ponad 3 lat. Drobna podpowiedź co do łączenia instalacji akurat w tych podanych przeze mnie - nie używać dołączonych do zestawu konektorów, tylko zlutować i dokładnie zaizolować koszulkami termokurczliwymi miejsca łączenia - w wilgotne dni potrafią się delikatnie "żarzyć" przy włączonych światłach mijania ;)
7,4 W poboru prądu zamiast 150 W, a do tego zdecydowanie lepsza widoczność w dzień niż świateł mijania ;)

Podsumowując: interpretując rozporządzenie, nie musisz łączyć ich wraz z postojowymi, choć możesz i żaden diagnosta Ci tego nie wytknie. Możesz jednak zamontować je wyłącznie po zapłonie, bo tak obecnie stanowi przepis.
Jednym słowem - masz dowolność według własnego uznania :)
_________________
Olewam, lubię te robotę :P
 
 
mariusz2008 
Użytkownik
mariusz2008

Safrane ph: II
Rocznik: 98
Pojemność: 2,5
Wersja wyposażenia: RXT
Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 08 Sie 2016
Posty: 20
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-10-04, 19:59    

ok to teraz już lepiej rozumiem. Dzięki wielkie. Za przykłady światełek także
 
 
 
SURU
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-05, 08:38    

Czy do soczewek ( ksenonów) będą pasować żarówki H7 ?
 
 
arek 
Administrator
dozorca ;)


Safrane ph: II
Rocznik: 11/96
Pojemność: 2.5 20v
Wersja wyposażenia: RXE prawie już RXT, ASB, LPG itp. ;)
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U701
Pomógł: 58 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1822
Skąd: z Lublina
Wysłany: 2016-10-05, 09:40    

Nie Piotrze, tam idą żarniki ksenonowe D2S. Więcej TUTAJ
_________________
Olewam, lubię te robotę :P
 
 
SURU
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-05, 10:08    

Szkoda chciałem założyć nowe lampy soczewkowe ... dzięki Arek.
Ostatnio zmieniony przez SURU 2016-10-05, 10:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dany 
Klubowicz

Safrane ph: Koleos Ph 2
Rocznik: 2017
Pojemność: 2.0 dci 177KM 4x4 CVT X-tronic
Wersja wyposażenia: Initiale Paris
Wiek: 48
Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 89
Skąd: OKR
Wysłany: 2016-10-07, 20:59    

Jeśli mogę wtrącić dwa grosze to u mnie w sceniku włączają się z zapłonem gasną po 1 min po wył zapłonu (living to home ;) ) a przy wł.świateł mijania przygasają o 50% i tak jest zgodnie z przepisem ale UWAGA żarówki postojowe z przodu muszą być zdemontowane.
Ostatnio zmieniony przez Dany 2016-10-07, 21:01, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 15